Pigmentlaikude hooldus

Kuidas saada uut, nooremat ja siledamat näonahka?

Tekst: Marge Rahu

Vastus on lihtne. Vana nahk tuleb maha koorida!

Keemiline näonaha koorimine kõlab riskantselt, aga on väga efektiivne viis näonaha noorendamiseks. Madonna, Nicole Kidman, Kylie ja paljud teised üle 30-sed kuulsused kasutavad keemilist koorimist terve ja särava näonaha hoidmiseks ning väikestest kortsukestest vabanemiseks. Buduaar uuris Mediderma keemilise koorimise koolitaja-kosmeetikult Külliki Piateckilt, kas välismaa staaride armastatud ilunipp  on ka eesti naistele taskukohane ja sobiv ning palus oma kogemusest rääkida Annelil, kes hiljuti nahka koorimas käis.

Kellele ja mis probleemide lahendamiseks sobib happega koorimine?

Keemiline koorimine aitab parandada ebaühtlast nahastruktuuri, vähendada või kaotada  pigmendilaike, tasandada pindmisi kortse, akne- ja venitusarme, vähendada põletikulisi protsesse nahal. Keemilist koorimist teostatakse edukalt ka naha värskendamiseks, elustamiseks ja noorendamiseks.

Mismoodi mõjub hape nahale?

Happekoorimisele eelneb soovitavalt naha ettevalmistusaeg 2-4 nädalat spetsiifiliste kreemidega. See soodustab keemilise aine ühtlast imendumist, kiirendab koorimisjärgset naha paranemist ja tagab paremad tulemused.

Protseduuri käigus tekitatakse happega nahale nö kerge põletus, mille ajal võib tunda kipitust ja õhetust. Nahk reageerib punetusega, mis möödub enamasti paari tunni kuni päeva jooksul. Olenevalt nahaprobleemist ja kasutatud happest nahk kas ketendab veidi või hakkab 3-4 päeval kilejalt kooruma. Tänu happekoorimistele eemaldatakse naha pindmist ehk surnud rakkudest koosnevat kihti, mis on pindmise kuivuse ja kortsujoonte peamiseks põhjuseks. Samas stimuleeritakse naha elastsust ja pinguldatust andva kihi kvaliteeti, naha niiskussisaldust ja kaitsevõimet. Samas ühtlustavad kõik happed naha värvust, reguleerivad rasueritust ja silendavad struktuuri.

Kui kauaks jääb püsima happega kooritud naha värskus ja puhtus?

Naha keemilise koorimise järgne tulemus saabub pärast naha täielikku taastumist, mis oleneb teostatava protseduuri sügavusest ja see on  2 – 8 nädala jooksul. Tulemus säilib vastavalt esinenud nahaprobleemist, hoolduskuuri kõikide etappide järgimisest ja edaspidi kasutatavatest nahahooldustoodetest.  Kindlasti säilitab nahk saavutatud värskuse ja jumekuse paari kuu jooksul.

Mida peaks kartma happega koorimise juures ning kellele ei tehta koorimist?

Paranemise ajal on oluline nahka piisavalt niisutada ja nahakettusid mitte enneaegselt eemaldada. Väga oluline on ka päikesekaitse, milleks kasutatakse vähemalt 20-faktoriga päikesekaitsekreemi. Kosmeetiku soovitatud toodete kasutamist tuleb jätkata ka peale keemilist koorimist, et säilitada ja parandada saavutatud tulemusi.

Palju maksab happega koorimine ja mitu korda on seda vaja teha?

Tulemuse kiirus  oleneb nahaprobleemist, koorimise sügavusest, kasutatavatest hapetest ja kordade arvust. Koorimist on parem teostada järkjärgult, iga korraga tulemus paraneb.

Hoolduskuur koosneb tavaliselt:

  • naha ettevalmistamisest 2 – 4 nädalat;
  • keemilistest koorimistest: 4- 10 protseduuri,  7 – 14-päevase intervalliga;
  • naha taastumisest, olenavalt hoolduste tugevusest, 2 – 8 nädalat.
  • Naha elustamiseks ja noorendamiseks võib teha ka ühekordseid protseduure. Ühe hoolduse maksumus on 800 – 2000 krooni.

Anneli (35) kogemus:

Nooruses päikesest kurnatud näonahk on mulle kätte maksnud ning kinkinud väikseid kortse ning pigmendilaike. Ilulõikusteks olen veel liiga noor ning teised seni proovitud iluprotseduurid ei suutnud minu probleeme lahendada – seetõttu lasin näole Hurmuse ilusalongis keemilist koorimist teha. Mulle tehti keskmise sügavusega koorimist ning see ei olnud sugugi valus. Protseduur nägi välja selline, et nägu kaeti happega ja see hakkas pisut kihelema, kuid peagi see vaibus. Valus ei olnud, pigem pisut ebamugav. Järgmisel päeval nägin välja nagu oleksin eile päikest võtnud, ülejärgmisel päeval hakkas nahk maha kooruma.

Jälgisin kosmeetiku nõuannet ja  kasutasin spetsiaalseid tooteid, mis kiirendasid ketendava naha eemaldusmit ja samas niisutasid ning taastasid nahka.  See oligi protseduuri juures kõige raskem päev,  sest nahast narmendava näoga ei taha ju rahva hulka minna. Paari päeva pärast, kui nahk oli maha tulnud, oli kogu see narmendava näo ebamugavus topelt ära tasunud, sest nahk nägi tõesti välja nagu uus, see tegi mind mitu aastat nooremaks.

Kortse oli vähem ja pigmendilaigud olid juba esimese protseduuriga peaaegu nähtamatuks muutunud. Tegin läbi neli koorimist ja olin tulemusega väga rahul. Nüüd on sellest möödas ligi pool aastat ja pean tunnistama, et olen ise oma tulemuse ära rikkunud hakates taas päikest võtma. Kui varem arvasin, et mis see päike ikka teeb ja ma ei mõistnud neid lumivalge nahaga naisi, siis nüüd saan aru, kuidas liigne päike nahka kuivatab ja kahjustab.

Soovides taas päevitunud välja näha, jätsin viimasel puhkusereisil kaitsekreemid kasutamata ja tulemus on käes- need kadunud pigmendilaigud ja kortsud on taas tagasi. Eks sügisel võtan jälle uuesti selle protseduuri ette. Teistele üle 30aastastele aga soovitan, et tehke oma nägu korda, koorige maha vana nahk ja siis hoolitsege, et tulemus ei kaoks. Päike ei ole nooruslikku nahka ihkavate keskealiste sõber.