Glükoolkoorimine

Glükoolkoorimine – pindmine keemiline koorimine

Pindmine koorimine piirdub epidermise ülemiste kihtide või kogu epidermisega ja seda teostatakse põhiliselt glükoolhappe, kuid ka salitsüülhappe, piimhappe ja triklooräädikhappega (TCA). Ta on maailmas enim praktiseeritav, kuna on ohutu ja väikese tüsistuste riskiga, paraneb keskmiselt 1-2 päevaga. Patsiendid saavad kohe jätkata igapäevast elu. Tavaliselt on efekti saavutamiseks vajalikud mitmed protseduurid 1-4 nädala tagant. Oluline on samaaegne spetsiifiliste toodete kasutamine (vt. hiljem).

Keemiline koorimine 30%-lise glükoolhappegeeliga

Glükoolhappega koorimised ehk nn. “värskendavad või lõunavaheaja-koorimised” on saavutanud suurima populaarsuse pindmiste koorimiste hulgas.

Glükoolhape kuulub puuviljahapete (AHA-hapete) hulka, olles kõige sagedamini kasutatav AHA-hape kosmeetikatoodetes. Ta on tuntud oma omaduste poolest korrigeerida ja vähendada akne koldeid, pehmendada ja niisutada epidermist, ühtlustada nahapigmenti ja parandada keskkonna poolt kahjustatud, fotovananenud nahka. Glükoolhape on kerge kooriva toimega, kiirendades pindmiste, kahjustunud rakkude irdumist ja uute, tervemate rakkude paljunemist.

Pro-gel 30 sisaldab 30% glükoolhapet ja vähesel määral salitsüülhapet, mis on rasvlahustuv ja võimeline hästi tungima rasu sisaldavatesse nahapooridesse. Pro-gel 30 võimaldab teostada pindmist keemilist koorimist, mis piirdub epidermise ülemiste kihtidega.

AHA-koorimise näidustused:

  • fotokahjustused (kareda, ebaühtlase pinnatekstuuriga nahk, peenelaiguline hüperpigmentatsioon, peened kortsud),
  • probleemne ja aknele kalduv nahk
  • pigmendilaigud

Naha ettevalmistus

Nahka valmistatakse ette 1 nädal enne koorimist. Selleks kasutatakse tavaliselt 4-6% glükoolhappega toodet.

Protseduuri teostus

Nahale kantakse õhuke kiht glükoolhapet, mida hoitakse peal 5 – 15 min. See võib põhjustada kerget kipitust. Hape neutraliseeritakse spetsiaalse lahusega ja loputatakse rohke veega.

Koorimisjärgne periood

Koorimise järgselt võib mõnedel patsientidel jääda vähene punetus 12-24 tunniks. Selle varjamiseks võib kasutada mõne tunni pärast puuderkreemi. Mõnikord võib üksikutes piirkondades esineda kerget kestendust 1-2 päeva, mida leevendavad niisutavad kreemid. Enamus patsientide nahk on täiesti normaalne päev peale koorimist. Seejärel võib jätkata naha ettevalmistuses kasutatavate vahenditega. Kahe nädala jooksul on vajalik korralik päikesekaitse. Täpsemad instruktsioonid annab dermatoloog.

Glükoolhappega koorimist soovitatakse korrata 1-2 nädala tagant. Sageli on parimate tulemuste saavutamiseks vajalikud korduvad protseduurid ja soovitud efekt võib saabuda alles 2-3 nädala pärast või hiljem. Ravile reageerimises esineb suuri erinevusi patsientide vahel. Mõnedel on tulemused märkimisväärsed, teistel tagasihoidlikumad. Koorimist on soovitatav kombineerida spetsiifiliste paiksete toimeainetega (tretinoiin, glükoolhape, hüdrokinoon, C-vit. jt.), mis on olulise tähtsusega nahaprobleemide mõjustamisel.

Dr. Elo Kuum